Pielęgnacja twarzy w domu krok po kroku. To podstawa pięknego i zdrowego wyglądu skóry

Pielęgnacja twarzy w domu krok po kroku. To podstawa pięknego i zdrowego wyglądu skóry

Codzienna pielęgnacja twarzy powinna obejmować kilka podstawowych kroków. Dzięki nim Twoja skóra będzie wyglądała atrakcyjnie i zachowa dobrą kondycję. Co zatem powinno być podstawą podczas dbania o swoją twarz? Jakie są kolejne etapy pielęgnacji twarzy? Wyjaśniamy wspólnie z kosmetolożką Alicją Sobiesiak.

1 krok: Oczyszczanie: Pierwszym krokiem jest dokładne oczyszczenie twarzy za pomocą delikatnego środka myjącego lub żelu. Oczyszczanie usuwa zanieczyszczenia, nadmiar sebum i martwe komórki skóry, pozostawiając skórę czystą i świeżą. Regularne oczyszczanie pomaga również zapobiegać zatkaniu porów i powstawaniu niedoskonałości. 

Codziennie prawidłowe oczyszczanie twarzy jest ważne, by zachować zdrowy wygląd skóry

Jak często oczyszczać twarz? Alicja Sobiesiak wyjaśnia:

"Oczyszczamy twarz zawsze dwa razy dziennie. Rano i wieczorem. Po nocy myjąc twarz, usuwamy nadmiar sebum, nagromadzone bakterie, które podczas snu zdążyły się namnożyć, kurz i roztocza kurzu domowego oraz materię organiczną, którą produkują. Wieczorem po wykonanym demakijażu lub myciu wstępnym należy umyć skórę twarzy ponownie, aby usunąć pot, łój, zanieczyszczenia środowiskowe, resztki makijażu oraz łuszczące się komórki warstwy naskórka".

2 krok. TonizowanieCzy tonik jest konieczny? Wiele osób ma wątpliwości i zapomina o tym kroku, jednak tonizowanie jest ważne, ponieważ pomaga przywrócić pH skóry i przygotowuje ją do dalszej pielęgnacji. Tonik usuwa resztki zanieczyszczeń, które mogą pozostać po oczyszczaniu oraz nawilża i łagodzi skórę.

Czy tonizacja jest konieczna? Tak i należy o niej pamiętać rano i wieczorem

Kiedy tonizować twarz - rano czy wieczorem?

"Tonizujemy twarz po każdym jej umyciu, czyli zarówno rano, jak i wieczorem. Jeśli tego nie zrobimy skóra wyprodukuje więcej sebum aby przywrócić odpowiednie pH i zapobiec utracie wody. Ten proces może trwać nawet kilka godzin, powodować błyszczenie skóry oraz rozszerzać ujścia gruczołów łojowych" - radzi Alicja Sobiesiak. 

3 krok: Nawilżanie: Nawilżanie jest kluczowe dla utrzymania zdrowej skóry. Po oczyszczeniu i tonizowaniu należy nałożyć odpowiedni krem nawilżający lub serum. Nawilżenie pomaga utrzymać elastyczność skóry, zapobiega nadmiernemu przesuszeniu i zmniejsza widoczność drobnych linii i zmarszczek.

4 krok: Ochrona przeciwsłoneczna: Na czym polega ochrona przeciwsłoneczna i czy należy pamiętać o niej codziennie? Niezależnie od pory roku, ochrona przeciwsłoneczna jest niezwykle ważna. Należy stosować krem z filtrem przeciwsłonecznym o odpowiednim SPF, aby chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Promieniowanie UV jest główną przyczyną starzenia się skóry i może prowadzić do powstawania przebarwień i zmarszczek.

Na czym polega ochrona przeciwsłoneczna? Na nakładaniu kremu z filtrem SPF w celu ochrony skóry przed działaniem szkodliwego UV

Dodatkowa pielęgnacja w zależności od indywidualnych potrzeb i rodzaju cery 

Dodatkowe kroki pielęgnacji twarzy, takie jak peeling, nałożenie maseczki, serum z aktywnymi składnikami są również ważne, natomiast je należy dostosować indywidualnie do potrzeb skóry. Np. pielęgnacja twarzy z trądzikiem powinna uwzględniać częstsze stosowanie peelingu, z kolei osoby z suchą skórą mogą używać np. dodatkowo maseczki nawilżającej. W kontekście pielęgnacji dodatkowej warto zasięgnąć porady kosmetologa lub dermatologa, który oceni rodzaj cery i pomoże dobrać odpowiednie produkty i kroki do pielęgnacji twarzy w domu.

Jakie kosmetyki do pielęgnacji twarzy? 

Ważne jest jeszcze to, jakich produktów używamy. Warto czytać składy kosmetyków i dobrać je odpowiednio do cery i do obszarów twarzy (są np. specjalne kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji okolic oczu). Na skład produktów w szczególności powinny uwagę zwrócić osoby ze skórą wrażliwą i alergicy. Najlepsze w ich przypadku będzie wybór kosmetyków naturalnych, o prostych składach, których zadaniem jest nawilżanie i łagodzenie podrażnień. 

Jak dbać o skórę twarzy krok po kroku? Najpierw oczyszczamy, tonizujemy, potem nawilżamy i nakładamy krem SPF

Przestrzeganie codziennej rutyny pielęgnacyjnej twarzy pomoże nie tylko zachować zdrowy i atrakcyjny wygląd skóry, lecz także zredukować problemy skórne, takie jak trądzik, przebarwienia czy przesuszenie. Odpowiednio dobrane produkty i regularność stosowania mogą pomóc w utrzymaniu skóry w zdrowym stanie. Odpowiednie oczyszczanie i nawilżanie skóry poprawi również jej teksturę, sprawiając, że będzie bardziej gładka i miękka w dotyku. 

Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.

Zapisz się do naszego Newslettera

Dołącz do naszego newslettera i otrzymaj 5% rabatu na pierwsze zakupy!

1 z 3