Retinol - jak często używać

Retinol w kosmetykach. Kto i jak powinien go stosować?

Retinol to nazwa, którą usłyszała zapewne większość nas. Nie każdy jednak wie, czym dokładnie jest ten słynny przeciwstarzeniowy składnik i jak używać kosmetyków z jego zawartością. Wyjaśniamy, jakie są właściwości retinolu i jak z nich korzystać. 

Retinol to jedna z pochodnych witaminy A, które nazywane są retinoidami. Innymi są np. retinal, tretynoina, izotretyonina, adapalen, acytretyna i tazaroten. Wszystkie pochodne witaminy A łączy podobny w skutkach mechanizm działania: retinol wiąże się z receptorami w jądrze komórkowym, wpływając tym samym na DNA komórki. Retinol wnika wgłąb skóry - a jak na nią działa? Wyjaśniamy. 

 

Retinol - właściwości

Retinol - właściwości 

Retinol stał się hitem wśród składników w kosmetykach do pielęgnacji skóry dojrzałej przede wszystkim dzięki właściwościom przeciwstarzeniowym. Retinol ma zdolność stymulowania produkcji kolagenu, co pomaga w redukcji zmarszczek i poprawie elastyczności skóry. Regularne stosowanie retinolu może spowolnić proces starzenia się skóry i zapobiec powstawaniu nowych zmarszczek.

Retinol ma także właściwości wygładzające i rozjaśniające. Pomaga w redukcji przebarwień, plam pigmentacyjnych i blizn potrądzikowych, a także w regulacji produkcji sebum i zmniejszaniu ryzyka powstawania zaskórników. Retinol warto zatem stosować nie tylko w pielęgnacji skóry dojrzałej, lecz także w przypadku problemów z trądzikiem, czy przebarwieniami. Retinol hamuje działanie szkodliwych enzymów, które wytwarzają się w skórze pod wpływem promieniowania UV. 

 

Retinol a retinal

Retinol a retinal 

Różnica między retinolem a retinalem polega na ich aktywności. Retinol jest formą witaminy A, która musi być przekształcona w aktywną postać retinową przez organizm. Z kolei retinal jest bardziej zaawansowaną formą witaminy A, która jest już gotowa do działania na skórę. 


Kosmetyki z retinolem - czym kierować się przy wyborze produktów

Kosmetyki z retinolem - czym kierować się przy wyborze produktów?  

Retinol jest często stosowany w kremach i serum do twarzy. W drogeriach i aptekach można spotkać się z produktami, zawierającymi retinol w stężeniach od 0,05% do 2%. Na początku warto wybrać kosmetyk z mniejszym stężeniem retinolu, aby zobaczyć, jak zareaguje nasza skóra. Stopniowe zwiększanie stężenia retinolu w pielęgnacji pomoże uniknąć ryzyka podrażnienia i przesuszenia skóry, a pozwoli na skorzystanie z właściwości retinolu. Poza tym należy zwrócić uwagę na pozostałe składniki produktu. Dobre połączenie z retinolem będzie stanowić np. kwas hialuronowy - te składniki są np. w przeciwzmarszczkowym kremie z retinalem na noc Hagi Power Zone. 

 

Kiedy nie należy używać kosmetyków z retinolem

Kiedy nie należy używać kosmetyków z retinolem?

W przypadku skóry wrażliwej stosowanie kosmetyków z retinolem lepiej skonsultować z dermatologiem, gdyż składnik też może spowodować podrażnienia. Produktów z retinolem nie powinny stosować kobiety w ciąży.

Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.

Zapisz się do naszego Newslettera

Dołącz do naszego newslettera i otrzymaj 5% rabatu na pierwsze zakupy!

1 z 3