Peeling - prosty i skuteczny zabieg. Jakie efekty daje i jak często go wykonywać? Przepis na domowy peeling

Peeling - prosty i skuteczny zabieg. Jakie efekty daje i jak często go wykonywać? Przepis na domowy peeling

Peeling to jeden z podstawowych kroków w pielęgnacji. Dlaczego jest tak ważny? Wyjaśniamy, jakie efekty daje regularne złuszczanie martwego naskórka i podpowiemy, z czego można wykonać domowy zabieg. 

Peeling to proces złuszczania martwego naskórka, który pomaga oczyścić i odnowić skórę. Może być stosowany zarówno na twarzy, jak i na ciele. 

Rodzaje peelingów do twarzy różnią się głównie składnikami aktywnymi i ich intensywnością. Oto kilka popularnych rodzajów peelingów do twarzy:

 1. Peeling chemiczny: nazywane kwasami są bardzo popularnymi zabiegami w gabinetach kosmetycznych. Takiego zabiegu nie wykonuje się często. Peeling chemiczny powinien zostać wybrany odpowiednio do skóry po konsultacji z ekspertem. Często taki zabieg wykonuje się w serii 4-6 zabiegów. 

Peeling chemiczny to zabieg kwasami wykonywany w gabinetach kosmetologicznych

 1. Peeling enzymatyczny: Wykorzystuje enzymy, takie jak bromelaina z ananasa czy papaina z papai, do złuszczania skóry. Jest delikatniejszy niż peeling chemiczny. Można wykonywać je od 1 do 3 razy na tydzień i zazwyczaj nie ma potrzeby pocierania skóry, jak w przypadku peelingu mechanicznego. Przypominają w formule i sposobie nakładania maseczkę. 
 1. Peeling mechaniczny: Wykorzystuje ziarna lub granulki do fizycznego złuszczania martwego naskórka. Może być bardziej intensywny dla skóry, dlatego należy być ostrożnym. Peeling drobnoziarnisty będzie odpowiedni do każdego rodzaju cery, natomiast gruboziarnisty polecany jest zwykle osobom z cerą tłustą lub/i trądzikową. 
 2. Peeling kawitacyjny – dzięki zjawiskowi kawitacji, które zachodzi pod wpływem zmniejszenia ciśnienia. Ultradźwięki powodują powstanie mikropęcherzyków, które pękają. W efekcie rozluźniane są martwe komórki wierzchniej warstwy naskórka. Jest polecany dla każdego rodzaju cery. 

Peeling mechaniczny można wykonać w domu

Peelingi dzielimy również ze względu na głębokość złuszczania:

 • Peeling głęboki – dociera do głębokich warstw skóry właściwej, używany do redukcji przebarwień, blizn potrądzikowych, zmarszczek.
 • Peeling średniogłęboki – działa w naskórku i górnej warstwie skóry właściwej.
 • Peeling powierzchowny – złuszcza warstwy naskórka; taki zabieg możemy wykonywać również w domu.

Jak często wykonywać peeling twarzy?

Częstotliwość wykonywania peelingu twarzy zależy od Twojego typu skóry i od rodzaju peelingu. Osoby z suchą lub wrażliwą skórą powinny robić peeling maksymalnie raz lub dwa razy w tygodniu. Osoby z tłustą lub trądzikową skórą mogą wykonywać peeling częściej, nawet co drugi dzień. Ważne jest również, aby monitorować reakcję skóry i dostosować częstotliwość i rodzaj peelingu odpowiednio do niej. Jeśli masz wątpliwości, skonsultuj się z dermatologiem przed rozpoczęciem regularnego peelingu twarzy.

Domowy peeling - z czego wykonać zabieg?

Istnieje wiele różnych metod i składników, które można wykorzystać do peelingu w domu. Oto kilka popularnych opcji:

 1. Peeling cukrowy: Można go zrobić, mieszając cukier brązowy lub biały z olejem kokosowym lub oliwą z oliwek. Delikatnie masuj skórę tym mieszanką przez kilka minut, a następnie spłucz wodą.
 1. Peeling kawowy: Można go zrobić, mieszając kawę mieloną z olejem kokosowym lub oliwą z oliwek. Nanieś mieszankę na skórę i delikatnie masuj przez kilka minut, a następnie spłucz wodą.

Domowy peeling można wykonać z kawy, cukru albo soli himalajskiej

 1. Peeling solny: Można go zrobić, mieszając sól morską z olejem kokosowym lub oliwą z oliwek. Delikatnie masuj skórę mieszanką przez kilka minut, a następnie spłucz wodą.
 1. Peeling enzymatyczny: Składniki takie jak ananas, papaja lub jogurt zawierają naturalne enzymy, które pomagają złuszczać martwe komórki skóry. Nałóż na skórę i pozostaw na kilka minut, a następnie spłucz wodą.

Istnieje wiele innych składników, które można wykorzystać do peelingu w domu, takich jak miód, jogurt, cytryna czy oliwa z oliwek. Ważne jest, aby wybrać składniki odpowiednie dla Twojego typu skóry i unikać zbyt mocnego tarcia, aby nie podrażnić skóry.

Rada ekspertki Alicji Sobiesiak:

"Do ciała i do ust sprawdzą się mechaniczne peelingi z drobinkami. Natomiast do skóry twarzy bezpieczniej wykorzystać wersję enzymatyczną. Scruby są pomocne przy grubszych i łojotokowych cerach. Niezależnie od tego, który peeling wybierzesz, pamiętaj, że warto zachować umiar. Nie należy zbyt często ani zbyt agresywnie peelingować skóry, aby uniknąć efektu odwrotnego od zamierzonego. Po wykonanym peelingu nie zapomnij o nałożeniu pielęgnacji, aby skóra mogła regenerować się w prawidłowy sposób. Należy zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu peelingów kwasowych i jeśli nie jesteś pewna reakcji skóry lepiej skorzystać z profesjonalnego zabiegu."

Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.

Zapisz się do naszego Newslettera

Dołącz do naszego newslettera i otrzymaj 5% rabatu na pierwsze zakupy!

1 z 3