Jak wybrać w 100 proc. naturalny olejek eteryczny?

Olejki eteryczne 100 proc. naturalne służą nie tylko do aromaterapii. Możesz je wykorzystać na wiele sposobów

Olejki eteryczne pozyskiwane są z roślin – ich świeżych lub suszonych części takich jak kwiaty, liście, nasiona, łodygi, korzenie czy kory. Zalety olejków znane i wykorzystywane są od dawna m.in. w celu leczenia dolegliwości bólowych, infekcji górnych dróg oddechowych, czy odprężenia. Najczęściej olejki eteryczne używane są w aromaterapii - poprzez dodanie kilku kropel do nebulizatora lub kominka. Wówczas zapach rozprzestrzenia się w pomieszczeniu i wykazuje swoje właściwości. Jednak można je wykorzystać nie tylko w taki sposób. Oto kilka pomysłów, jak użyć olejków eterycznych.

Aromaterapia olejkami eterycznymi
Nie tylko do aromaterapii. Jak jeszcze wykorzystać naturalne olejki eteryczne?

1. Masaż: Dodaj kilka kropel olejku eterycznego do olejku i użyj go do masażu. Olejki eteryczne mają właściwości relaksujące, antystresowe, które mogą pomóc złagodzić napięcie mięśniowe i stres. Do masażu sprawdzi się np. olejek lawendowy.

2. Kąpiel aromaterapeutyczna: Dodaj kilka kropel ulubionego olejku eterycznego do wanny wypełnionej ciepłą wodą. Olejki odprężeniu mogą sprawić, że kąpiel będzie odprężająca i poprawi Twoje samopoczucie.

3. Inhalacje: Dodaj kilka kropel olejku eterycznego do miski z gorącą wodą i pochyl się nad nią, przykrywając głowę ręcznikiem. Wdychaj parę przez kilka minut, aby oczyścić drogi oddechowe. W tym celu świetnie sprawdzi się olejek eukaliptusowy.

4. Pielęgnacja włosów – kilka kropel olejku dodaj do odżywki, szamponu, olejku do olejowania włosów, czy nawet wcierki do skóry głowy albo mgiełki. W pielęgnacji włosów polecany jest olejek z bergamotki, który może podbić naturalny skręt. Olejki eteryczne na skórę należy stosować z ostrożnością i w niewielkich ilościach, bo mogą działać drażniąco. Warto zrobić wcześniej próbę uczuleniową

Olejki eteryczne
Najbardziej znane olejki eteryczne i ich właściwości

Olejek eteryczny lawendowy: ma właściwości relaksujące, uspokajające i antydepresyjne. Może pomóc w łagodzeniu stresu, bezsenności i lęków.

Olejek eteryczny miętowy: ma właściwości orzeźwiające, przeciwbólowe i przeciwbakteryjne. Może pomóc w łagodzeniu bólu głowy, nudności i dolegliwości żołądkowych.

Olejek z drzewa herbacianego: ma właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Może pomóc w leczeniu trądziku, grzybicy paznokci i infekcji skórnych.

Olejek eteryczny eukaliptusowy ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Może pomóc w łagodzeniu objawów przeziębienia, kaszlu, zapalenia zatok i innych infekcji dróg oddechowych.

Olejek eteryczny z geranium ma właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i przeciwgrzybicze. Może pomóc w łagodzeniu bólu menstruacyjnego, regulowaniu hormonów, poprawieniu nastroju i wsparciu zdrowia skóry.

Olejek eteryczny z bergamotki ma właściwości antyseptyczne i antyoksydacyjne. Może pomóc w łagodzeniu stresu. Olejek służy tylko do użytku zewnętrznego i w formie rozcieńczonej z innymi produktami. Nie stosuj olejku bezpośrednio na skórę. Może powodować reakcje fotouczulające, dlatego należy unikać bezpośredniego światła słonecznego przez co najmniej 12 godzin po nałożeniu go.

Olejek eteryczny z sosny ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i wykrztuśne. Może pomóc w łagodzeniu objawów infekcji dróg oddechowych, bólu mięśni i stawów, a także wspierać zdrowie skóry.

Olejek eteryczny z białego grejpfruta ma właściwości antydepresyjne, antyoksydacyjne i przeciwbakteryjne. Może pomóc w poprawie nastroju, redukcji stresu, wsparciu zdrowia skóry i układu trawiennego. Jednak tak jak ten z bergamotki należy go stosować ostrożnie, ponieważ może powodować reakcje fotouczulające.

Jak wybrać w 100 proc. naturalny olejek eteryczny?

Aby mieć pewność, że produkt, który chcemy kupić, jest w 100 procentach naturalny, warto zwrócić uwagę, czy na etykiecie produktu znajduje się nie nazwa rośliny, z jakiej pozyskano olejek. Ważna jest również butelka - te z ciemnego szkła zabezpieczają olejki przed działaniem promieni słonecznych, dzięki czemu na dłużej zachowują swoje właściwości pielęgnacyjne i zapachowe. Niektóre produkty mają 100% organiczne pochodzenie potwierdzone certyfikatem np. COSMOS ORGANIC. Przyznawany jest on tylko produktom naturalnym i ekologicznym.

Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.

Zapisz się do naszego Newslettera

Dołącz do naszego newslettera i otrzymaj 5% rabatu na pierwsze zakupy!

1 z 3