Jak dbać o skórę w ciąży? 4 kluczowe kroki w pielęgnacji

Jak dbać o skórę w ciąży? 4 kluczowe kroki w pielęgnacji

Skóra w ciąży może wyglądać nieco inaczej niż poza tym wyjątkowym stanem. Przyczyną zmian mogą być zmiany hormonalne, a także (jeśli chodzi o skórę na brzuchu) - rozciąganie się ze względu na rozwój maluszka. Jak zadbać o skórę w ciąży w bezpieczny sposób? Jak zapobiec powstawaniu rozstępom? Wyjaśniamy. 

Skóra w ciąży może się zmieniać. Niektóre kobiety zauważają znaczną poprawę wyglądu za sprawą wzrostu hormonów kobiecych, natomiast niektóre wręcz przeciwnie - dostrzegają zmiany trądzikowe, przesuszenie skóry, czy popękane naczynka. Warto zatem obserwować swoje ciało i dostosować pielęgnację do indywidualnych potrzeb. Co może robić większość kobiet w ciąży? Podpowiadamy.

Jakich kosmetyków nie wolno używać w ciąży? M.in. kosmetyków z retinolem

Jak dbać o skórę w ciąży?

  1. Nawilżanie skóry: Ważne jest regularne nawilżanie skóry, aby utrzymać jej elastyczność i zapobiec jej wysuszaniu. Możesz używać naturalnych, bezpiecznych dla ciąży kremów nawilżających lub olejków. Najlepiej wybierać spośród produktów przeznaczonych dla kobiet w ciąży lub skonsultować skład kosmetyki ze specjalistą. 
  1. Ochrona przed promieniowaniem UV: Podczas ciąży skóra może być bardziej wrażliwa na promieniowanie UV, dlatego ważne jest stosowanie kremów z filtrem UV, noszenie ochronnych ubrań i unikanie ekspozycji na słońce w godzinach największego nasłonecznienia.

Jak dbać o wygląd skóry w ciąży?

  1. Unikanie silnych substancji chemicznych: Wiele składników kosmetyków może być szkodliwych dla ciąży. Ważne jest unikanie kosmetyków zawierających parabeny, ftalany, retinoidy, formaldehyd i silne substancje zapachowe. Zawsze sprawdzaj etykiety, a najlepiej wybieraj produkty przeznaczone dla kobiet w ciąży lub skonsultuj stosowanie kosmetyków ze specjalistą.
  1. Masowanie skóry brzucha: Możesz masować brzuch w ciąży, aby utrzymać skórę elastyczną i zapobiec pojawianiu się rozstępów. Najlepiej robić to używając specjalnych kremów do rozstępów lub naturalnych olejków, takich jak olej migdałowy, czy masło shea. Poza pozytywnym wpływem na wygląd i elastyczność skóry masowanie brzucha w ciąży przynosi korzyści 

skóra w ciąży może wyglądać lepiej dzięki estrogenom

Niektóre kobiety, których ciąża jest zagrożona przedwczesnym porodem, mają zakaz masowania brzucha. Jeśli towarzyszą Ci częste skurcze, twardnienia brzucha zapytaj lekarza, czy możesz masować brzuch. Należy również pamiętać, że dla zdrowia i wyglądu w ciąży znaczenie ma także zdrowa dieta i unikanie stresu - o to także trzeba zadbać. 

Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.

Zapisz się do naszego Newslettera

Dołącz do naszego newslettera i otrzymaj 5% rabatu na pierwsze zakupy!

1 z 3